Un aer conditionat 12000 btu raceste corect o camera de 34 pana la 45 mp la un tavan de 2,6 m, daca aplici regula pe volum a lui Daikin.
Intervalul e larg tocmai pentru ca metrii patrati sunt doar una dintre variabile: conteaza inaltimea tavanului, cat soare intra si cati oameni stau in camera.
Formula: mp x inaltime x W/m3 (Daikin, 30-40 W/m3), convertit la 3,41 BTU/W, plus corectiile Energy Star: 600 BTU pentru fiecare persoana peste doua si 4.000 BTU pentru bucatarie.
- Ce inseamna BTU si de ce tabelul cu mp iti spune doar jumatate
- Regula pe volum: 30-40 W pe metru cub, nu pe metru patrat
- Corectiile Energy Star: soare, oameni si bucatarie
- 9.000, 12.000, 18.000 sau 24.000: tabelul complet
- Cand mai mare nu inseamna mai bine
- Intrebari frecvente despre aer conditionat 12000 btu
Ce inseamna BTU si de ce tabelul cu mp iti spune doar jumatate
BTU/h e unitatea de racire, iar Daikin da conversia: 1 W = 3,41 BTU/h. Cele patru clase din magazine inseamna 2,5 kW la 9.000 BTU, 3,5 kW la 12.000, 5,0 kW la 18.000 si 7,1 kW la 24.000.
Tabelele cu mp presupun o camera medie, si de aceea nu se potrivesc intre ele. Daikin recomanda 12.000 BTU la 35-40 mp, un retailer ca Climatico la 25-35 mp, iar Energy Star, convertit din picioare patrate, la 42-51 mp.
Daikin spune chiar in ghidul propriu ca, daca doua calcule difera cu peste 20%, trebuie sa afli de ce, in loc sa alegi cifra care iti convine.
Video: Tati Poate
Regula pe volum: 30-40 W pe metru cub, nu pe metru patrat
Daikin dimensioneaza racirea la 30-40 W/m3, cu capatul de jos pentru camere umbrite si bine izolate si capatul de sus pentru izolatie slaba, ocupare mare sau surse de caldura in camera.
Pune cifrele pe cei 3,5 kW ai unui 12.000 BTU. La 40 W/m3 acopera 87 m3, la 30 W/m3 acopera 117 m3. Intr-un apartament cu tavan de 2,6 m asta inseamna 34-45 mp.
Acelasi aparat, intr-o casa cu tavan de 3 m, coboara la 29-39 mp. O mansarda cu tavan inclinat sau un living cu dublu inalt iese din orice tabel pe mp si se calculeaza numai pe volum.
Corectiile Energy Star: soare, oameni si bucatarie
Energy Star, programul american pentru eficienta energetica, adauga ce lipseste din tabelele pe suprafata. Camera foarte insorita: plus 10%. Camera puternic umbrita: minus 10%. Fiecare persoana peste doua: plus 600 BTU. Bucatarie: plus 4.000 BTU.
Ia un living de 30 mp, tavan 2,6 m, orientat spre sud, unde stau seara patru persoane. Volumul e 78 m3, la 40 W/m3 ies 3.120 W, adica 10.640 BTU. Cele doua persoane in plus adauga 1.200 BTU si ajungi la 11.840 BTU.
Un 12.000 BTU incape la limita. Daca livingul e deschis spre bucatarie, cei 4.000 BTU in plus il trimit la 18.000. Asta e cazul tipic de "aparatul nu raceste": livingul open space cumparat dupa tabelul pe mp.
Aceleasi corectii conteaza si cand nu poti monta unitatea externa si compari un AC fara unitate exterioara pentru apartament. Puterea reala a acelor aparate e mai mica decat cifra de pe cutie.
Daca rezultatul cade la cateva sute de BTU sub o clasa, socoteste soarele de dupa-amiaza, nu media zilei.
9.000, 12.000, 18.000 sau 24.000: tabelul complet
| Putere | kW racire (Daikin) | Daikin, suprafata | Energy Star, convertit din sq ft | 30-40 W/m3 la tavan 2,6 m |
|---|---|---|---|---|
| 9.000 BTU | 2,5 kW | 25-30 mp | 32-37 mp | 24-32 mp |
| 12.000 BTU | 3,5 kW | 35-40 mp | 42-51 mp | 34-45 mp |
| 18.000 BTU | 5,0 kW | 50-55 mp | 65-93 mp | 48-64 mp |
| 24.000 BTU | 7,1 kW | 70-75 mp | 130-139 mp | 68-91 mp |
Sursa: ghidul de capacitate Daikin Romania (tabel si indice 30-40 W/m3), Energy Star, Room Air Conditioners (tabel in picioare patrate, convertit la 0,0929 mp), citite in septembrie 2026. Coloana pe volum e calculata din kW-ul Daikin.
Coloana Energy Star e mai generoasa fiindca tabelul american e facut pentru aparate de fereastra si alta izolatie. Pentru un apartament din Romania ramai la Daikin sau la volum si ia de la Energy Star doar corectiile.
Un 9.000 BTU e aparatul de dormitor: 24-32 mp la tavan standard. Sub 15 mp, intr-o camera umbrita, si un 9.000 e prea mare, iar solutiile de racire a camerei fara AC merita incercate inainte de gaura in perete.
Cand mai mare nu inseamna mai bine
Energy Star spune direct ca aparatul cel mai eficient e cel dimensionat pe suprafata camerei, nu cel mai mare. Un 18.000 BTU intr-o camera de 25 mp atinge temperatura in cateva minute si se opreste, inainte sa scoata umezeala din aer.
Rezultatul e o camera rece si umeda, cu compresorul care porneste si se opreste in cicluri scurte. Platesti mai mult la cumparare pentru un confort mai prost.
Greseala inversa e la fel de scumpa: un aer conditionat portabil de 9.000 BTU pus intr-un living de 35 mp, care merge la maximum toata ziua si nu ajunge la temperatura setata.
Intrebari frecvente despre aer conditionat 12000 btu
Cati mp raceste un aer conditionat de 12000 BTU?
Daikin recomanda 35-40 mp. Regula pe volum, 30-40 W/m3 la tavan de 2,6 m, da 34-45 mp. Retailerii coboara la 25-35 mp. Ia capatul de jos daca camera e insorita, are tavan inalt sau stau des mai mult de doua persoane in ea.
E mai sigur sa iau un aparat mai mare?
Nu. Energy Star spune ca aparatul eficient e cel dimensionat pe suprafata camerei. Unul mult prea mare raceste repede si se opreste inainte sa dezumidifice, si costa mai mult. Treci la clasa urmatoare doar daca calculul pe volum plus corectiile depaseste clasa curenta.
Conteaza etajul si orientarea la alegerea puterii?
Da. Energy Star adauga 10% pentru o camera foarte insorita si scade 10% pentru una umbrita. Daikin leaga capatul de 40 W/m3 de izolatia slaba, deci un apartament la ultimul etaj, sub un acoperis neizolat, se calculeaza la 40 W/m3, nu la 30.



