Centrala in condensare: cat costa, cat economisesti si cand nu o poti monta

O centrala termica in condensare murala de 24-25 kW costa la Dedeman intre 2.799,01 si 5.950 lei. Fata de o centrala clasica cu 93% in fisa (Motan KPlus) economisesti circa 5% cu caloriferele pe 80/60 de grade si circa 13% cand apa pleaca la 50 si se intoarce la 30.

Selectie GhidAmenajari

Centrale in condensare de 24-25 kW pe eMAG

Patru modele de 24-25 kW pe care le gasesti pe eMAG. Compara-le cu economia din calculatorul de mai sus.

Gliseaza spre stanga pentru urmatorul produs.

Link afiliat: daca cumperi, primim un mic comision, fara cost pentru tine.

Calculator: cat economisesti cu o centrala in condensare si in cati ani se amortizeaza

Consum nou = consum vechi x randament vechi / randament nou. Randamentele noi sunt valorile pe puterea calorifica superioara din fisa Ariston Clas One 24; 83,8% e Motan KPlus (93% in fisa), daca valoarea e pe PCI.

Castigul vine din vaporii de apa din gazele arse: centrala ii condenseaza si le recupereaza caldura, dar doar cand apa care se intoarce de la calorifere e destul de rece.

Cat costa si de ce nu mai gasesti o centrala clasica mai ieftina

Din 26 septembrie 2015, Regulamentul UE 813/2013 cere centralelor pe gaz de pana la 70 kW un randament sezonier de cel putin 86%.

Pe 3 noiembrie 2026, toate centralele pe gaz cu pret afisat la Dedeman erau in condensare. Conventionala Motan KPlus, clasa C, nu are pret afisat, iar o varianta KPlus de 24 kW apare pe eMAG la 2.744,36 lei, indisponibila.

Cea mai ieftina in condensare costa 2.799,01 lei, cu doar 54,65 lei peste singurul pret gasit pentru KPlus (2.744,36 lei pe eMAG, kit inclus, indisponibila).

Centrale pe gaz de 19-30 kW la Dedeman: clasa, randament declarat si pret
Model Tip Clasa la incalzire Randament in fisa Kit evacuare inclus Pret (lei)
Motan KPlus C32SPV24MEFB conventionala, tiraj fortat C 93% nu fara pret afisat
Motan Komfort 24 condensare A 104,7% nu 2.799,01 (lista 2.974)
Termet Eco Compact Combi 25/30 condensare A 92% nu 2.819,41
Ferroli Bluehelix Alpha 24C condensare A 97,1% nu 2.868,98
Beretta Ciao X 25C condensare A 93% da 2.999
Ariston Clas One 24 condensare A 108% nu 4.098

Sursa: paginile de produs Dedeman, citite pe 3 noiembrie 2026; pretul Motan Komfort 24 e valabil pana la 05.11.2026. Clasa energetica dupa Regulamentul UE 811/2013: A inseamna 90-98% randament sezonier, C inseamna 75-82%.

Nu compara procentele intre ele: Termet scrie 92%, Motan Komfort 104,7%, desi ambele au clasa A. Fisele nu folosesc aceeasi baza de calcul, asa ca te uiti la clasa energetica.

Kitul de evacuare, scurgerea condensului si manopera, cu preturi, le gasesti in ghidul despre pretul de montaj al centralei termice pe gaz.

Cat economisesti: depinde de temperatura apei

Fisa Ariston Clas One 24 da 97,5% la 80/60 de grade, 107,3% la 50/30 si 109,8% la 30% din putere, cu retur de 30 de grade. Toate trei sunt raportate la puterea calorifica inferioara a gazului.

Factura numara insa kWh pe puterea calorifica superioara, dupa formula ANRE. Pe aceasta baza, aceeasi fisa da 87,8%, 96,7% si 98,9%.

Motan KPlus, conventionala, are 93% in fisa. Daca valoarea e pe aceeasi baza ca la Ariston, inseamna circa 83,8% raportat la factura.

Exemplu: la 10.000 kWh pe an si 0,31 lei/kWh, plafonul valabil pana la 31 martie 2027, treci de la 83,8% la 87,8% si platesti cu 141 lei mai putin pe an. La 96,7% economia urca la 414 lei.

Calculul compara randamentele la putere nominala din fise, nu randamentul sezonier, deci e o estimare.

Cu cat apa pleaca mai rece spre calorifere, cu atat centrala condenseaza mai mult; un termostat OpenTherm ajusteaza turul continuu, ca centrala sa lucreze mai mult la temperaturi joase.

Video: Enciclopedia Constructiilor

Cand nu o poti monta sau nu merita schimbata

La bloc, piedica e cosul comun cu tiraj natural. Fisa Ariston Clas One enumera doar tipuri C si B23/B33, cu ventilator, nu B11 pentru tiraj natural.

Pentru cosul comun, regulamentul UE pastreaza centralele B1 combinate de cel mult 30 kW, cu textul obligatoriu ca sunt destinate exclusiv unui cos comun mai multor locuinte din cladiri existente. Daca bucataria nu are perete exterior pentru tubul coaxial, discuti solutia cu un proiectant autorizat ANRE.

Normativul I 13, modificat prin Ordinul 170/2023, interzice racordarea centralei la conductele de ventilatie. Tot el cere ca tubul unei centrale in condensare sa urce cu 3% spre exterior, daca producatorul nu indica altfel.

Nu merita sa inlocuiesti o centrala clasica functionala daca ramai pe calorifere la 80/60. La 141 lei pe an, chiar si cel mai ieftin aparat din tabel, de 2.799,01 lei, se amortizeaza in circa 20 de ani; la 50/30 ajungi la circa 7 ani. Calculul nu include montajul.

Pune in calcul si revizia: la unele firme, cea pentru condensare include testul pe condens; vezi cat costa revizia centralei termice. Daca te gandesti la alta sursa de caldura, compara costurile in centrala pe gaz vs pompa de caldura.

Intrebari frecvente despre centrala in condensare

Cat costa o centrala termica in condensare de 24 kW?

La Dedeman, pe 3 noiembrie 2026, centralele murale de 24-25 kW fara boiler integrat costau intre 2.799,01 lei (Motan Komfort 24, pret valabil pana la 05.11.2026) si 5.950 lei (Viessmann Vitodens 100-W Combi 25). Majoritatea vin fara kit de evacuare, asa ca adaugi kitul, montajul si punerea in functiune.

Pot monta o centrala in condensare la bloc, pe cosul comun?

De regula nu direct. Centralele in condensare lucreaza de obicei cu ventilator si tub coaxial, iar fisa Ariston Clas One nu listeaza tipul B11 pentru tiraj natural. Daca singura iesire e cosul comun al blocului, Regulamentul UE 813/2013 prevede pentru asta centralele B1, cu tiraj natural, de cel mult 30 kW.

De ce scrie pe centrala randament de 108%?

Procentul e raportat la puterea calorifica inferioara a gazului, care nu include caldura din vaporii de apa. Centrala in condensare recupereaza o parte din ea, asa ca depaseste 100%. Raportat la puterea calorifica superioara, baza facturii ANRE, aceeasi Ariston Clas One 24 are 87,8-98,9%.