Un sac de ciment de 40 kg costa intre 36,91 si 43,39 lei in magazinele online mari, la preturile afisate pe 25 august 2026.
Selectie GhidAmenajari
Uneltele pentru sacii tai de ciment
De la sac la beton si mortar: ce folosesti pe santier ca sa amesteci si sa muti ce ai cumparat.
Cuva de 180 l cu coroana din fonta, pentru cei 24 de saci C16/20 ai unei fundatii de 3 mc din ghid.
Roata plina din poliuretan, care nu se dezumfla: muti saci, nisip si beton proaspat.
Pentru mortarul de zidarie si tencuiala din tabel: amesteci sacul cu nisip si apa direct in galeata.
Gliseaza spre stanga pentru urmatorul produs.
Link afiliat: daca cumperi, primim un mic comision, fara cost pentru tine.
Asta inseamna aproximativ 0,92 – 1,08 lei pe kilogram, iar diferenta vine din tipul produsului, nu din marimea sacului.
Paletul standard are 40 de saci, adica 1,6 tone, atat la Structo cat si la Tenco, conform fiselor de produs Holcim.
Cat costa un sac de 40 kg chiar acum
La Dedeman, cimenturile de 40 kg erau listate la 36,91 – 36,99 lei sacul: Holcim SapaBet 22.5X si Tenco la 36,91 lei, Romcim Ultra 42,5 si Holcim ECOPlanet Plus 42,5 N la 36,99 lei. Liantul Multibat urca la 38,99 lei.
La MatHaus, aceleasi tipuri de produs porneau de la 36,94 lei (Cemrom portland) si ajungeau la 43,39 lei pentru Tenco. Romcim Ultra 42,5 R era 40,38 lei, iar ECOPlanet 42,18 lei.
Diferenta intre magazine pe acelasi produs depaseste 6 lei pe sac, deci merita comparat inainte de o comanda mare. Liantii aditivati costa constant mai mult decat cimentul obisnuit.
Verifica si daca furnizorul trece materialul separat de manopera. Ai aici un model de deviz si cum il citesti ca sa vezi unde se ascunde diferenta.
Cat beton si cat mortar scoti dintr-un sac
Holcim publica retete orientative pe fisa fiecarui produs, cu volumul obtinut dintr-un singur sac de 40 kg.
Video: aNORMAL Life
Tabelul de mai jos traduce acele retete in numarul de saci de care ai nevoie pentru un metru cub.
| Amestec | Volum dintr-un sac de 40 kg | Saci pentru 1 mc |
|---|---|---|
| Beton C8/10 (B150), Structo | 154 litri | 6,5 |
| Beton C12/15 (B200), Structo | 138 litri | 7,2 |
| Beton C16/20 (B250), Structo | 125 litri | 8,0 |
| Beton C18/22,5 (B300), Structo | 114 litri | 8,8 |
| Mortar zidarie M2,5, Tenco | 190 litri | 5,3 |
| Mortar zidarie M5, Tenco | 150 litri | 6,7 |
| Mortar zidarie M10, Tenco | 120 litri | 8,3 |
Observa inversarea de la mortar. Un M10, care e mai rezistent, iti cere 8,3 saci pe metru cub, in timp ce un M2,5 se opreste la 5,3. Clasa mai mare inseamna mai putin nisip la aceeasi cantitate de liant, deci volum final mai mic.
Pentru tencuiala, Holcim da suprafata direct: un sac de Tenco acopera 12 mp la clasa CS IV, 14,5 mp la CS III si 17,5 mp la CS II, toate calculate la un strat de 10 mm.
Ciment sau liant, doua produse in acelasi ambalaj
Structo este ciment Portland cu calcar CEM II/B-LL 32,5 R, conform SR EN 197-1:2011. Merge la betoane armate si nearmate pana la clasa C18/22,5 inclusiv si la sape uzuale. Timpul initial de priza declarat este de minimum 75 de minute.
Tenco este alt produs: liant aditivat de clasa MC 12,5, conform SR EN 413-1:2011. Fisa lui spune explicit ca nu se utilizeaza la prepararea betoanelor. In schimb nu are nevoie de var, doar de nisip si apa.
Daca ridici un zid, calculul de liant merge mana in mana cu numarul de blocuri. Vezi cat costa un palet de boltari si cati iti trebuie ca sa nu comanzi separat, cu doua transporturi.
Cati saci comanzi si de ce nu stochezi din timp
Ia volumul lucrarii in metri cubi, inmulteste cu numarul din coloana a treia si adauga 5 la suta pentru pierderi. O fundatie de 3 mc in C16/20 inseamna 24 de saci, plus marja.
Nu cumpara cu luni inainte. Structo are termen de valabilitate de 90 de zile de la data insacuirii, iar Tenco 120 de zile, ambele conditionate de depozitare la temperaturi pozitive, ferite de umezeala.
Cand cimentul e doar o linie dintr-un buget mai mare, compara-l cu restul structurii in ghidul despre cat costa o casa la rosu pe metru patrat.
Cate kilograme are un palet de ciment?
1,6 tone, adica 40 de saci de 40 kg. Cifra apare identic in fisele de produs Structo si Tenco de la Holcim.
Ce inseamna 32,5 R sau 42,5 pe sac?
Este clasa de rezistenta la compresiune in MPa la 28 de zile, conform SR EN 197-1. Litera R marcheaza rezistenta initiala ridicata, adica intarire mai rapida in primele zile.
Pot folosi acelasi sac si la beton, si la tencuiala?
Un ciment ca Structo acopera betoane, mortare si sape. Un liant ca Tenco acopera zidarie si tencuiala, dar producatorul interzice folosirea lui la betoane.






